Menopauza a japonská akupunktura – případová studie z praxe
Japonská akupunktura/ meridiánová terapie je u nás ne zcela známým systémem, a proto si nejdříve v krátkosti přiblížíme její kořeny a historii. Tradiční japonská medicína (TJM) je stejně jako tradiční čínská medicína (TČM) teoreticky založena na klasických lékařských principech, písemně doložených ve starodávné Číně před 2000 lety. TČM akupunktura, tak jak je známa ve své současné podobě, je zaměřená více na „předpis“ akupunkturních bodů (podobně jako při sestavování bylinného receptu) a vzájemná provázanost a propojenost orgánů (Zang Fu) a meridiánů je uznána jen v omezené míře. Meridiánová terapie naopak už svým názvem naznačuje použití meridiánů k diagnóze a léčbě onemocnění.
Odlišností mezi výše uvedenými metodami akupunktury je více: zmíníme např. rozdílnosti v použití tloušťky jehel, v technice a hloubce napichování, v dosažení De Qi, palpačních metodách a moxovacích technikách.
Na konkrétním příkladu pacientky z praxe (hypertenze, bolesti hlavy a návaly horkosti v menopauze) nahlédneme do repertoáru léčby pomocí principů a technik japonské akupunktury. Ukážeme si, jakým způsobem probíhá léčba kořene i větví (Ben a Biao) a že je například možné a dokonce žádoucí použít moxovací techniku u prázdnoty Jinu.